بررسی روش مشاهده ابلاغیه الکترونیکی سامانه ثنا و بررسی سوالات متداول در این زمینه. روش مشاهده ابلاغیه الکترونیکی سامانه ثنا با کد ملی و کد ثنا از طریق سایت اصلی.

ابلاغیه الکترونیکی، ابلاغیه‌ای است که از طریق سایت در دسترس اشخاص قرار می‌گیرد و آنها می‌توانند با داشتن کدهایی ابلاغیه را رویت کنند. اطلاع داشتن از اقامه دعوی علیه هر شخصی حق قانونی وی است تا بتواند در زمانی کافی از خود دفاع کند و عدم اطلاع از ابلاغیه عواقبی را به دنبال دارد. ما در این مقاله قصد داریم نحوه مشاهده ابلاغیه الکترونیکی سامانه ثنا را بیان کنیم و به بررسی این ابلاغیه بپردازیم.

ابلاغیه الکترونیکی سامانه ثنا چیست؟

پس از اقامه دعوی در دادگاه، باید طرفین دعوا از روند پرونده آگاهی داشته باشند و سیستم قضایی این وظیفه را دارد تا اطلاع‌رسانی‌های لازم را انجام دهد. این اطلاعیه‌ها در قالب ابلاغیه الکترونیکی طبق قانون به طرفین دعوا یا یکی از آنها ارسال می‌شود.

سامانه ثنا از سال ۱۳۹۵ برای اطلاع‌رسانی، ارسال انواع اظهارنامه و ثبت درخواست جایگزین روش‌های سنتی و کاغذی شد. تا قبل از سال ۱۳۹۵ ابلاغیه توسط مأمور ارسال می‌شد که این امر مشکلات خاصی را به دنبال داشت از جمله عدم حضور شخص در منزل یا خودداری از گرفتن ابلاغیه که در ابلاغیه الکترونیکی این مشکلات حل شده‌اند و به‌صورت پیامک الکترونیکی ارسال می‌شود، اشخاص خواهان و خوانده نیز از روند پرونده مطلع می‌شوند.

مشاهده ابلاغیه الکترونیکی سامانه ثنا

سایت اصلی ابلاغیه الکترونیکی ثنا

زمانی که وارد درگاه خدمات الکترونیک قضایی می‌شوید، با چهار بخش اطلاع‌رسانی، دسترسی سریع، خدمات ویژه و استعلام قضایی مواجه می‌شوید. بخش اطلاع رسانی شامل اطلاع‌رسانی برای اشخاص حقیقی، اطلاع‌رسانی برای وکلا، جستجوی واحدهای قضایی، آگهی‌های قضایی، ثبت درخواست گواهی عدم سوء پیشینه و مواردی از این قبیل است. بخش دسترسی سریع شامل ارائه و پیگیری درخواست عفو، محاسبه هزینه دادرسی، محاسبه هزینه تعرفه خدمات و پرداخت اینترنتی است.

بخش خدمات ویژه شامل سامانه احراز هویت برخط قوه قضائیه، سامانه ثبت‌نام الکترونیک قضایی، سامانه ابلاغ الکترونیک قضایی، سامانه خدمات ویژه مقام قضایی، سامانه وکلا و کارشناسان، سامانه دفاتر خدمات قضایی و سامانه اشخاص حقوقی است.

بخش استعلام قضایی هم شامل استعلام وضعیت کارشناس، استعلام وضعیت وکیل، استعلام مدرک قضایی و استعلام سابقه طرح دعوای مرتبط با چک است که برای ورود به سامانه ثنا باید در بخش خدمات ویژه وارد سامانه ابلاغ الکترونیک قضایی شویم.

ورود به سامانه ابلاغیه الکترونیکی ثنا

همانطور که گفته شد برای مشاهده ابلاغیه الکترونیکی سامانه ثنا پس از ورود به درگاه خدمات الکترونیک قضایی از بخش خدمات ویژه وارد سامانه ابلاغ الکترونیک قضایی می‌شویم و با صفحه‌ای مواجه می‌شویم که از دو قسمت سامانه اصلی ابلاغ الکترونیک و سامانه پشتیبان ابلاغ الکترونیک تشکیل شده است. درصورتی‌که سامانه اصلی دچار اختلال کندی یا قطعی باشد، باید از قسمت سامانه پشتیبان وارد شوید.

پس از انتخاب سامانه اصلی ابلاغ الکترونیک وارد سامانه احراز هویت ثنا می‌شوید که برای ورود شخص حقیقی، شخص حقوقی و سمت قضایی سه گزینه متفاوت دارد و از قبل باید ثبت‌نام کرده باشید. ثبت‌نام در دو مرحله صورت می‌گیرد؛ ثبت‌نام اولیه و نهایی و همچنین به دو روش حضوری و غیر‌حضوری صورت می‌گیرد. برای ثبت‌نام حضوری باید به دفاتر خدمات قضایی مراجعه کنید و برای ثبت‌نام غیرحضوری باید به‌صورت آنلاین اقدام کنید.

ثبت‌نام در سامانه ثنا

برای ثبت‌نام در سامانه ثنا و دریافت کد ثنا باید از طریق قسمت‌هایی که در سامانه احراز هویت ثنا قرار گرفته است وارد شوید و اقدام به ثبت‌نام اولیه کنید. پس از ورود به سامانه ثبت‌نام الکترونیک ثنا، وارد قسمت ثبت‌نام آنلاین شخص حقیقی می‌شوید و با وارد کردن اطلاعات شخصی، ثبت‌نام اولیه خود را تکمیل می‌کنید.

پس از ثبت‌نام یک نام کاربری و یک رمز عبور شخصی که همان کد ثنا هست در اختیار شخص قرار می‌گیرد. با در دست داشتن نام کاربری و کد ثنا می‌توانید از طریق سامانه احراز هویت ثنا به نشانی eblagh.adliran.ir و با وارد کردن شماره ملی و رمز شخصی وارد صفحه کاربری خود شوید و در آن صفحه ابلاغیه الکترونیکی ثنا را مشاهده کنید.

مشاهده ابلاغیه الکترونیکی ثنا

پس از ثبت‌نام برای مشاهده ابلاغیه الکترونیکی ثنا وارد سامانه احراز هویت ثنا به نشانی eblagh.adliran.ir شوید و پس از وارد کردن شماره ملی و رمز شخصی وارد صفحه بعد شوید. در صفحه جدید یک رمز موقت به شماره موبایل شما ارسال می‌شود که با درج آن وارد صفحه سامانه ابلاغ الکترونیک ثنا می‌شوید. برای ورود به صفحه بهتر است که از آخرین نسخه گوگل کروم استفاده کنید.

پس از ورود به صفحه با ۵ قسمت؛ ابلاغیه‌های جدید، ابلاغیه‌های مشاهده شده، دریافت با رمز، دریافت با شماره و سامانه آگهی الکترونیک روبرو می‌شوید که در ادامه به توضیح هر قسمت به طور جداگانه می‌پردازیم.

ابلاغیه‌های جدید

در این قسمت ابلاغیه‌هایی وجود دارد که به تازگی ابلاغ شده‌اند و توسط فرد مشاهده نشده‌اند. برای مشاهده ابلاغیه‌های جدید باید وارد این قسمت شوید تا از روند پرونده خود آگاه شوید. زمانی که خالی باشد به این معنی است که ابلاغیه جدیدی برای شما ارسال نشده است.

ابلاغیه‌های مشاهده شده

در این قسمت ابلاغیه‌های مشاهده شده قرار می‌گیرد. پس از اینکه در قسمت ابلاغیه‌های جدید، ابلاغیه‌ای را مشاهده کنید، به صورت خودکار وارد این قسمت می‌شود و در آنجا قرار می‌گیرد.

دریافت با رمز

در این قسمت کاربران می‌توانند از طریق رمز پرونده به جستجوی ابلاغیه موردنظر خود بپردازند و جزئیات آن را دریافت کنند.

دریافت با شماره

در این قسمت کاربران می‌توانند به جستجوی ابلاغیه موردنظر خود از طریق شماره ابلاغیه بپردازند و با وارد کردن شماره ابلاغیه آن را دریافت کنند.

سامانه آگهی الکترونیک

در این قسمت کاربران می‌توانند آگهی‌های قضایی منتشر شده را مشاهده کنند و از آنها اطلاع یابند. پس برای مشاهده آگهی‌های الکترونیکی منتشر شده باید وارد این قسمت شوید.

مشاهده ابلاغیه الکترونیکی ثنا با کد ملی

پس از ثبت‌نام و دریافت کد ثنا با ورود به سامانه احراز هویت ثنا به نشانی eblagh.adliran.ir می‌توانید با وارد کردن کد ملی و کد ثنا که در پایین صفحه قسمت‌های موردنظر برای ورود اطلاعات مشخص شده‌اند، وارد صفحه جدیدی شوید که در آنجا یک رمز موقت به شماره موبایل شما ارسال می‌شود و با درج آن وارد سامانه ابلاغ الکترونیک ثنا می‌شوید.

در این صفحه شخصی کاربران می‌توانند به مشاهده ابلاغیه الکترونیکی ثنا بپردازند که اخیراً و یا قبلاً برای آنها ابلاغ شده است.

بازیابی رمز عبور ثنا

رمز شخصی یا کد ثنا یک رمز ۱۰ رقمی است که پس از ثبت‌نام در اختیار کاربران قرار می‌گیرد و کاربران به‌وسیله این رمز و کد ملی خود می‌توانند ابلاغیه‌های جدید و یا قدیمی را مشاهده کنند. نگهداری از این رمز بسیار اهمیت دارد ولی در صورت فراموشی امکان بازیابی آن وجود دارد و نیازی به مراجعه حضوری نیست و به‌صورت آنلاین نیز می‌توان رمز خود را بازیابی کرد. برای این کار نیاز به طی کردن دو مرحله است.

پس از انجام این دو مرحله حال می توانید از خدمات سامانه استفاده نمایید.

مرحله اول

جهت ورود به سامانه مشاهده ابلاغیه الکترونیکی ثنا هنگام فراموشی رمز، پس از ورود به سایت eblagh.adliran.ir قبل از درج مشخصاتتان توجه کنید که در بالای صفحه گزینه شخص حقیقی فعال باشد.

سپس روی “رمز عبور خود را فراموش کرده ام” کلیک کنید تا به صفحه بازیابی رمز منتقل شوید.

در این قسمت نیاز است در دو مرحله اطلاعاتتان را وارد کنید.

همانطور که سایت به آن اشاره کرده است؛ در مرحله اول در بالای صفحه اطلاعات خواسته شده از جمله

  • شماره ملی
  • تاریخ تولد
  • سریال شناسنامه
  • شماره همراه
  • پست الکترونیک (اختیاری)

و در آخر عدد روی تصویر را در کادر خواسته شده وارد نمایید و روی دکمه “ارسال کد فعال سازی” کلید کنید. حال پیامکی در قالب کد فعالسازی به تلفن همراهتان ارسال می شود.

مرحله دوم

پس از مشاهده کد فعالسازی در تلفن همراه آن را در قسمت پایین سایت در “کادر کد فعالسازی ارسال شده به شماره همراه ” وارد کنید و روی دکمه ی دریافت رمز شخصی جدید کلیک نمایید تا یک رمز موقت بصورت پیامک دریافت کنید. حال به صفحه ی دیگر منتقل می شوید تا کد دریافتی را در آن صفحه وارد کنید.

سپس در صورت درستی کد و تایید آن توسط سامانه به صفحه مشاهده ابلاغیه الکترونیکی سامانه ثنا وارد می شوید. حال می توانید ابلاغیه هایی که برایتان ارسال شده است را مشاهده کنید.